Chudnij w naturalny sposób i ciesz się życiem!

przez / niedziela, 08 Luty 2015 / Opublikowano wTrwałe odchudzanie

Skuteczne odchudzanieCzy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak wiele kobiet chce, ale nie potrafi schudnąć? Z pozoru sam proces odchudzania wydaje się prosty, bo wystarczy zastosować dietę, uprawiać sport i utrata kilogramów jest tylko kwestią czasu. Niestety, rzeczywistość kobiety na diecie wygląda inaczej. Dlaczego? Ponieważ przy odchudzaniu często pomijane jest to, co jest najważniejsze i od czego zależy sukces.

Wielu dietetyków nie bierze pod uwagę dotychczasowego sposobu odżywiania i zazwyczaj po kilkunastu dniach na diecie pojawiają się pierwsze oznaki braku dotychczasowych posiłków, np. hamburgerów, frytek słodyczy, itd. I tu zaczyna pojawiać się kryzys, który często kończy się powrotem do starych nawyków żywieniowych. Dlatego proponuję Ci inną drogę do skutecznego odchudzania.

 

 

Spożywaj 4-5 regularnych posiłków dziennie

Jeżeli do tej pory spożywałaś mniej niż 4 posiłki w ciągu dnia i robiłaś to niesystematycznie, to na początku odchudzania proponuję Ci zacząć od spożywania 4-5 posiłków w ciągu dnia. Staraj się tak zaplanować menu, aby przerwy między posiłkami wynosiły ok. 3 godzin, dzięki temu organizm będzie otrzymywał energię w równych odstępach czasowych, a Ty będziesz czuć się dobrze, a samopoczucie jest bardzo ważne.

Poza tym, taki rozkład posiłków powoduje przyspieszenie przemiany materii, ponieważ organizm nie magazynuje zapasów energii w postaci tkanki tłuszczowej. Już sama zmiana rozkładu może spowodować, że zaczniesz chudnąć. Dlatego postaraj się, aby twoje menu składało się: ze śniadania, II śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji.

Zacznij dzień od śniadania

Jeżeli do tej pory pomijałaś śniadanie lub spożywałaś ten posiłek w porze II śniadania to proponuję Ci to zmienić. Taka zmiana niesie za sobą 2 główne korzyści. Po pierwsze, będziesz mieć energię na cały poranek i dobre samopoczucie. Po drugie, Twój organizm nie będzie wygłodzony, dzięki temu na II śniadanie spożyjesz mniejszą porcję posiłku i nie przejesz się.

Śniadanie powinno składać się z białka i węglowodanów. Taki posiłek zapewni Ci energię, aż do II śniadania. A może Jesteś jedną z tych kobiet, które rano nie mogą nic przełknąć? Jeżeli tak jest to proponuję Ci zacząć od metody Kaizen, czyli metody małych kroczków prowadzących do wielkich zmian. Na tej metodzie oparłem cały proces odchudzania. O tym, jak możesz zastosować tę metodę opowiem Ci w kolejnej części artykułu.

 

Małymi kęsami do wartościowego śniadania

Jeżeli nigdy nie masz z rana apetytu to proponuję Ci zacząć od zjedzenia jednego kęsa. Po prostu, ugryź tylko jeden kęs kromki chleba pełnoziarnistego, przeżuj go i połknij. I na tym skończy się Twoje śniadanie w pierwszym dniu. Tak samo postępuj każdego poranka, z czasem spożywając coraz większą liczbę kęsów. W ten sposób powoli przyzwyczaisz swój żołądek do jedzenia porannego posiłku.

Z czasem kromkę chleba połącz z serkiem niskotłuszczowym, chudą wędliną lub jogurtem. Jeżeli jesz tłuste śniadanie to postaraj się stopniowo zamienić je na wartościowy posiłek. Na przykład: jeżeli na śniadanie lubisz spożywać jajecznicę smażoną na tłuszczu zwierzęcym z dodatkiem boczku, to dokonuj zmiany stopniowo. Na początku do smażenia zacznij używać tłuszczu roślinnego. Następnie boczek zamień na chudą wędlinę. Z czasem zacznij smażyć na patelni z minimalną ilością tłuszczu.

W ten sposób możesz dokonać zmian w każdym posiłku.

 

II śniadanie jako wartościowa przekąska

Ten posiłek powinien być traktowany przez Ciebie jako przekąska, która pomoże dotrwać Ci do obiadu, a nie jako posiłek główny. Jeżeli nie jadasz jeszcze pełnych śniadań to zapewne ten posiłek jest Twoim pierwszym śniadaniem i jest bardzo obfity. Z czasem, gdy zaczniesz zwiększać porcję właściwego śniadania, staraj się ograniczać wielkość porcji II śniadania, ale w taki sposób, aby czuć tylko lekki niedosyt.

Na II śniadanie możesz zjeść lekkostrawny posiłek, np. jogurt owocowy z pieczywem pełnoziarnistym, serek, itd. Możliwości jest wiele, ale pamiętaj, aby był to wartościowy posiłek. Dzięki takiemu postępowaniu Twoje menu zacznie się stopniowo zmieniać i powoli zaczniesz regulować pracę przemiany materii. Dzięki II śniadaniu będziesz mogła spokojnie dotrwać do obiadu.

 

Obowiązkowy obiad

Jak już wspominałem, obiad jest posiłkiem głównym, więc jest obowiązkowy w menu. Na obiad postaraj się spożywać zestaw składający się z ciepłej zupy i II dania. Oczywiście taki zestaw nie musi znajdować się w codziennym menu. Na przykład: zupa cebulowa i kotlet z kurczaka + sałatka. Do obiadu staraj się dołączyć jak najwięcej warzyw, które są źródłem wielu witamin i minerałów. Poza tym, będziesz mogła je wykorzystać, aby stopniowo ograniczać wielkość porcji posiłków.

Jeżeli obecnie na obiad spożywasz tuczące potrawy (smażone mięso wieprzowe, fast-food, itd.) to zacznij zamieniać te posiłki stopniowo. W jaki sposób? Na początku delikatnie zmniejszaj porcje tuczących składników, dodając więcej warzyw. Warzywa wypełnią Twój żołądek oraz oszukają umysł, który cały czas będzie ,,widział” taką samą wielkość porcji posiłku. Wielkość porcji się nie zmieni, ale zmienią się proporcje składników – mniej tuczących, a więcej zdrowych.

Z czasem, gdy przyzwyczaisz umysł do nowej sytuacji, dokonaj zamiany tłustego mięsa na chude. Jeżeli mięso koniecznie musi być smażone to używaj oleju roślinnego. Po usmażeniu umieść mięso na ręczniku papierowym, który wciągnie zbędny tłuszcz. W ten sposób możesz stopniowo dokonać zmiany niezdrowego obiadu na bardziej wartościowy.

Zdaję sobie jednak sprawę, że możesz nie mieć szansy na spożywanie obiadu w porze południowej z różnych powodów. Jeżeli tak jest to zawsze staraj się spożywać wartościowy posiłek w porze obiadowej, aby dostarczyć organizmowi energię. Jeżeli nie możesz zjeść normalnego obiadu to postaraj się zastąpić go wartościowym posiłkiem. Może to być np. sałatka z tuńczyka z pieczywem pełnoziarnistym, itd. Ważne, abyś dostarczała do organizmu kalorie w odpowiednich porach dniach.

Z czasem staraj się zmniejszać wielkość porcji obiadu taki sposób, aby po spożyciu czuć lekki niedosyt.

 

Nieobowiązkowy podwieczorek

Ten posiłek nie jest obowiązkowy. Jeżeli nie odczuwasz głodu to spokojnie możesz go pominąć. Natomiast, jeżeli poczujesz silny głód to postaraj się zjeść wartościowy posiłek białkowy, np. niskotłuszczowy jogurt z owocami. Jeżeli nie będziesz odczuwać głodu to poczekaj na porę kolacji.

 

Kolacja na zakończenie dnia

Wiele kobiet nie jada kolacji ponieważ uważa, że dzięki temu prędzej schudnie. Jak już wspominałem, pominięcie jednego z posiłków głównych może spowodować znaczne spowolnienie przemiany materii. Błędem jest też spożywanie kolacji przed godziną 18, ponieważ przerwa między kolacją a śniadaniem będzie zbyt duża. W związku z tym, organizm może magazynować energię w postaci tkanki tłuszczowej.

Kolację spożywaj ok. 2,5 h przed pójściem spać, dzięki temu organizm będzie miał czas na strawienie posiłku, co pozytywnie przełoży się na jakość snu.

Co powinnaś jeść na kolację? Jeżeli chcesz schudnąć to na kolację staraj się spożywać posiłek białkowy z dodatkiem warzyw. Np. jajecznica smażona bez tłuszczu z dodatkiem warzyw, omlet z warzywami, itd. Jeżeli obecnie jadasz tłustą kolację to postaraj się stopniowo dokonać zmiany, podobnie jak w przypadku poprzednich posiłków.

Ważne: Twoje menu powinno zawierać jak najwięcej warzyw i owoców, które są niezbędne w zdrowej diecie. Nie spożywaj wyłącznie posiłków białkowych, ponieważ dieta białkowa może spowolnić przemianę materii do tego stopnia, że po jej zakończeniu będzie trudno  ją uregulować. Poza tym nadmiar białka niekorzystnie wpływa na zdrowie.

 

 

Dodaj komentarz


W GÓRĘ