Jak się zmotywować?

przez / środa, 28 Styczeń 2015 / Opublikowano wMotywacja

MotywacjaZanim przedstawię Ci odpowiedź na powyższe pytanie, najpierw opowiem Ci trochę o samej motywacji. Sam miewałem duże problemy z motywacją, w związku z tym czytałem książki, poznawałem nowe techniki, dzięki którym powinienem się motywować do konkretnych działań.

,,Powinienem” jest jak najbardziej adekwatnym słowem, ponieważ w dalszym ciągu odkładałem wiele działań. Zawsze znalazło się 10 innych ważniejszych rzeczy do zrobienia w danym momencie.  Może to znasz?

Na początku jest fajnie, pojawia się pomysł, inspiracja do działania, ale często ulatuje ona zbyt szybko. I na tym kończy się działanie. Motywacja zaczyna się od inspiracji. I wszystko byłoby fajnie, gdyby taki stan trwał cały czas.

 

 

 

W praktyce natomiast wygląda to następująco:

inspiracja -> motywacja -> działanie -> monotonia->brak motywacji->brak działania

Należy więc sprawić, aby schemat wyglądał następująco:

inspiracja -> motywacja -> działanie -> monotonia ->kontynuacja działania -> cel

Monotonia zawsze pojawia się podczas każdego działania, które jest wykonywane przez dłuższy czas. Jak widzisz schematy wyglądają podobnie, ale w drugim zmieniły się 2 końcowe elementy. O tym jak je zmienić dowiesz się za chwilę.

 Czy chcesz poznać sekret skutecznej motywacji?

Jeżeli tak, to czytaj dalej. Otóż tym, co daje energię do działania jest wizja końcowego celu. Jeżeli będziesz widzieć oczyma wyobraźni cel, to łatwiej będzie Ci podążać do przodu. I mam tu na myśli wszystkie cele: życiowe i te małe z dnia powszedniego. Motywacja wiążę się z określeniem konkretnego celu. Na przykład: chcesz zarobić dodatkowo 50 000 zł w ciągu roku to szukasz pomysłu. I nawet jeżeli jeden pomysł okaże się nieskuteczny to zaczniesz szukać kolejnego. Dlaczego?

Bo widzisz przed sobą 50 000 zł, które czeka na mecie Twojej drogi. Natomiast, gdy wizja celu zniknie to poddasz się przy pierwszej porażce. Brak celu = brak motywacji. Z dalszej części dowiesz się jak utrzymać wizję celu w swoim umyśle oraz jak motywować się do codziennych działań.

Poznaj techniki motywacji

Chcę, abyś mnie dobrze zrozumiał. Nie twierdzę, że wszystkie pozostałe techniki są nieskuteczne, ale przedstawiam Ci tę, która działa w moim przypadku. Mam nadzieję, że będzie skuteczna również dla Ciebie. Zacznijmy od dużego celu, który chcesz osiągnąć.

Pierwsze, co powinieneś zrobić to zapisać swój cel na kartce papieru. Właśnie tak, powinieneś go zapisać, bo dzięki     temu zaprogramujesz swój umysł podświadomy na osiągnięcie tego celu i łatwiej będzie Ci podążać w określonym kierunku.

Jeżeli zapiszesz cel to czytaj kartkę rano, po przebudzeniu i wieczorem, przed zaśnięciem. Te dwie pory są najlepsze ponieważ świadomy umysł jest wyciszony i nie tworzy przeszkód. Dlatego przypominaj swojej podświadomości o celu codziennie. Taką kartkę włóż też do kieszeni, torebki lub portfela.

Często jest tak, że w ciągu dnia pojawia się zwątpienie. W takich momentach wyciągnij kartkę i przeczytaj kilka razy to, co zapisałeś. Możesz to robić ukradkiem, aby inni Cię nie demotywowali.

Jak zmotywować się do sprzątania mieszkania?

Przedstawiłem Ci sposób na motywację do realizacji dużego celu, a teraz przejdźmy do całkiem przyziemnych spraw, jak np. sprzątanie mieszkania. Może Ty również lubisz czystość, ale odkładasz robienie porządków w nieskończoność? Jeżeli tak, to opowiem Ci jak możesz to zmienić. Zapisz na kartce papieru wszystkie korzyści płynące z czystego mieszkania.

Moje wskazówki na początek: lepsza atmosfera, może kawa lepiej smakuje w czystym pokoju, może będziesz mógł swobodnie chodzić po mieszkaniu i nie będziesz ciągle się potykać o zalegające rzeczy. Jak widzisz korzyści może być wiele, ale to Ty musisz je znaleźć i zapisać. Jeżeli to zrobić to łatwiej będzie Ci zabrać się za robienie porządków.

Oczywiście możesz odpowiedzieć sobie w myślach ponieważ sprzątanie mieszkania nie jest działaniem długoterminowym, które wymaga długotrwałej motywacji. Na początku jednak proponuję Ci zapisać wszystko, aby ćwiczyć swój umysł.  Tę samą technikę możesz stosować do każdej codziennej czynności, którą odkładasz. Po prostu nie myśl o samej czynności, ale o końcowych korzyściach. Pamiętaj, że najtrudniejsze jest pierwsze 5 minut działania, a potem jest już tylko bliżej do jego ukończenia.

Jeżeli masz swoje sprawdzone sposoby na motywację to podziel się nimi w komentarzach.

 

 

 

Dodaj komentarz


W GÓRĘ